Krótki opis
Projekt zakłada budowę zewnętrznej kaskadowej tężni solankowej w Parku Hallera, którą proponuje się zamontować w postaci klasycznej tężni LUB W ALTERNATYWNEJ POSTACI - kamiennej fontanny kaskadowej, która jednocześnie pełniłaby funkcję tężni, na wzór tej fontanny z tężnią solankową, która zamontowana jest w ustrońskim Parku Zdrojowym.
Opis projektu
Projekt zakłada inwestycję z zakresu budowy zewnętrznej kaskadowej tężni solankowej w Parku Hallera. Przedmiotową tężnię solankową proponuje się zamontować w postaci klasycznej tężni o konstrukcji drewnianej z gałązkami tarniny, po której spływa solanka lub w alternatywnej postaci kamiennej fontanny kaskadowej, która jednocześnie pełniłaby funkcję tężni, na wzór tej fontanny z tężnią solankową, która zamontowana jest w ustrońskim Parku Zdrojowym.
W tego typu tężniach stosuje się system w którym w odpowiedni sposób dozowana jest solanka, nasycona jonami oraz związkami wapnia, magnezu i bromu, a przebywając w jej obrębie, zainteresowane osoby doznają zdrowotnej inhalacji górnych dróg oddechowych poprzez wdychanie powietrza nasyconego cennymi minerałami.
Przedmiotowy projekt zakłada budowę tężni solankowej we wskazanym parku (miejsce do uzgodnienia) wraz ze stosowna infrastrukturą, tj. m.in. z wykonaniem utwardzonego dojścia do obiektu, montażem ławek odpowiedniej ilości ławek do siedzenia, wykonaniem dodatkowej aranżacji roślinnej w obrębie proponowanego obiektu oraz montażem monitoringu wizyjnego w jego obrębie. Tego typu obiekty ze względu na ich specyfikę oraz zasadę działania realizowałyby efekt inhalacyjny jedynie w okresie wiosenno -letnim, natomiast w okresie jesienno -zimowym, sama mgiełka inhalacyjna byłaby nieaktywna.
CEL I UZASADNIENIE: Inwestycja wykonana w proponowanej formie będzie generowała końcowy efekt prozdrowotny i ekologiczny, ale dodatkowo również efekt estetyczny oraz marketingowo - reklamowy dla mieszkańców oraz całego miasta Dąbrowa Górnicza, stając się tym samym, jednym z kolejnych, a pomniejszych rozpoznawalnych i pozytywnych atrybutów w infrastrukturze naszego miasta.
A jeśli chodzi o sam efekt prozdrowotny, to faktem jest, iż same inhalacje dla mieszkańców realizowane w tężniach solankowych od dawna już są wykorzystywane w profilaktyce leczenia wielu chorób cywilizacyjnych m.in. w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, alergii, nadciśnienia tętniczego oraz wielu innych chorób cywilizacyjnych.
Dostęp do proponowanej tężni solankowej będzie swobodny dla wszystkich zainteresowanych osób, a sama inwestycja nie powinna budzić negatywnych sprzeciwów społeczeństwa lokalnego, gdyż będzie pozytywnie wpływała na estetykę miasta oraz dodatnio na zdrowie zainteresowanych osób.
Uzasadnienie realizacji projektu
Inwestycja (zadanie własne Gminy) wykonana w proponowanej formie będzie generowała końcowy efekt prozdrowotny i ekologiczny, ale dodatkowo również efekt estetyczny oraz marketingowo - reklamowy dla mieszkańców oraz całego miasta Dąbrowa Górnicza, stając się tym samym, jednym z kolejnych, a pomniejszych rozpoznawalnych i pozytywnych atrybutów w infrastrukturze naszego miasta.
Przedmiotowy projekt inwestycyjny jest dostosowany do potrzeb wszystkich grup oraz członków społeczeństwa, w tym m.in.: osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i wszystkich innych osób osób, zainteresowanych dobroczynnym i wartościowym efektem korzystania z prozdrowotnych właściwości tężni solankowej.
Zasięg korzystania z wnioskowanej tężni solankowej jest ze wszech miar pełny i ogólnodostępny dla wszystkich osób zainteresowanych osób i to nie tylko dla wszystkich mieszkańców naszego miasta, ale również dla wszystkich zainteresowanych osób spoza naszego miasta.